A világhírű magyar üvegfestő alkotásait rejti az eladó villa (FOTÓ)
2023. augusztus 16. 06:05
Róth Miksa csodás üvegablakai találhatók abban a törökbálinti villában, amelyet 565 millió forintért árulnak egy ingatlanos portálon.
2023. augusztus 16. 06:05
5 p
1
0
9
Mentés
A felbecsülhetetlen értékű üvegmozaikok nem véletlenül díszítik a pompás épületet, hiszen a villát még 1895-ben Walla József építette. A dúsgazdag cementgyáros lánya, Walla Jozefa pedig Róth Miksa felesége volt. A sokat foglalkoztatott művész örömmel vállalta, hogy üvegmozaikokat készít az apósa villájában, hiszen kiváló viszonyt ápoltak, Róth is sokszor megfordult Törökbálinton, sőt, a Walla-Róth család mauzóleumában pihen a településen, az épületet pedig szintén Róth-üvegmozaikok díszítik.
Egy valódi géniusz volt, aki az üvegfestészetet és az üvegmozaik-készítést művészi fokra emelte: következzék Róth Miksa élete! Ismét egy izgalmas cikk a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldaláról.
Az eladó Walla-villa mozaikjai azért is különlegesek, mert Róth világhírű művésznek számított, a századelőn a Budavári Palotában és az Országházban is készített pompás üvegmozaikokat, s a nemrég a Nemzeti Hauszmann Program keretében ismét felépített Lovarda üvegablakai is az ő művészetét dicsérték. 1896-ban, a Városligetben tartott millenniumi kiállításon
Ferenc József osztrák császár és magyar király is megnézte a Róth-féle mozaikokat, és el volt ragadtatva tőlük.
A korabeli lapok szerint hosszú ideig szemlélte a róla és a feleségéről, Erzsébet királynéról készült üvegfestményt, majd a kíséretéhez fordulva annyit mondott: „pompás dolgok!” Róth külföldön is nevet szerzett magának, így a hágai királynői palotában és a mexikói Nemzeti Színházban is készített üvegmozaikokat.
Ferenc Józsefhez, IV. Károlyhoz és Horthy Miklóshoz is kötődik a királyi Lovarda épülete, amit sok évtizednyi hiátus után nemrég építettek fel újra az eredeti tervek alapján a budai Várban. Ismét egy izgalmas cikk a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldaláról.
Habár Róth Miksa számtalan csodás munkája elpusztult az idők során, még ma is találkozni az üvegcsodáival közintézményekben, de magánházaknál is. Az eladó villa teraszánál és belső ablakainál is megcsodálhatók Róth virágos kompozíciói. A villa eredeti tulajdonosa, Walla József nagy tiszteletnek örvendett Törökbálinton, ahol több villája, kastélya is volt.
Szerették őt a helyiek, mivel nem kevés pénzzel támogatta a települést, még egy óvodát is épített a saját vagyonából,
amely ma az ő nevét viseli. Róth Miksa és a Walla-lány házasságából amúgy három gyermek született, Amália, Erzsébet és József, akik szintén sokszor jártak a most eladásra kínált villában. Az épületet később a tehetős vendéglős, Musnyák Károly vásárolta meg. Róla tudni lehet, hogy 1910-től egészen 1936-ig a Vigadót üzemeltette. A villát 1918-ban vásárolta meg Walla Józseftől, akivel baráti viszonyt ápolt. A II. világháború után aztán az épületet államosították, és idegen családokat költöztettek oda. A Musnyák-família pedig kényszerből a pincében húzta meg magát. 1981-ben aztán visszavásárolhatták a villát, az örökösök pedig most döntöttek a eladás mellett.
Értjük mi, hogy ezzel próbálják hitelteleníteni a kormányt, viszont nem biztos, hogy a magyarok számára mérvadó, mit mond egy bukott nagykövet és annak leköszönő kormánya.
p
1
1
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
21 gramm
2023. augusztus 16. 08:49
Gyönyörű. És szinte csodával határos, hogy az épület és benne ezek az ablakok átvészelték az elmúlt 128 évet, ostrommal, kommunista államosítással, feldarabolással, prolik beköltöztetésével... az a baj, hogy akinek most lesz 600 milliója megvenni, annak még egy 300-400 milliót kellene beletenni a restaurációba állagmegóvásba, korszerűsítésbe, kertgondozásba... valószínűtlennek tartom, hogy nem fogják eltüntetni korszerűsítés címén pont azokat az egyéb részleteket, ami ennek a szecessziós milliőnek az ízét, a hangulatát megadja. "Sajnos" a szecesszió és az art deco pompásan kombinálható a modernnel, pláne a minimalistával. Ha műemlékvédelmet kap, akkor a ráköltendő összegek pedig azonnal megszorzódnak 2-vel....
Kikeresztelkedett zsidó, aki világszínvonalú szecessziós, festett ólomüveg ablakokat készített. Például a híres marosvásárhelyi Kultúrpalota dísztermének hatalmas üvegablakait, melyeket a Trianoni rablások után a románok barbár módon megcsonkítottak és kiszedték belőle a koronás magyar címert.